Forum Forum przeniesione Strona Główna Forum przeniesione
Młodzi Przyjaciele RM
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Moherowy tezaurus

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum przeniesione Strona Główna -> Czytelnia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Łukasz L.
Gość

PostWysłany: Sob 8:27, 24 Maj 2008    Temat postu: Moherowy tezaurus

/Publikacja za zgodą redakcji [link widoczny dla zalogowanych]./

Andrzej Solak *
Moherowy tezaurus

Od chwili narodzin III RP trwa zacięta batalia o kontrolę nad środkami masowego przekazu. Architekci rodzimej transformacji ustrojowej, choć reprezentujący najrozmaitsze koterie, nie wyobrażali sobie, by polskie media nie spełniały wymogów politycznej poprawności, by nie biły pokłonów bożkowi demokracji. Wydawało się, że karty zostały rozdane; że każdy zna swoje miejsce.
Znaleźli się jednak niepokorni, którzy wyłamali się z szeregu. Próbowano ich zniszczyć – napiętnować, zdemaskować jako faszystów, neonazistów, antysemitów, agentów Moskwy, aferzystów, Tajnych Współpracowników SB (tak dalece tajnych, że nie zachowały się dowody ich kolaboracji). Próbowano wtłoczyć w niszę kilku niskonakładowych periodyków, postraszyć prokuratorem czy wręcz (jak zaproponował jeden z parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej) „wykończyć”.
Żadne środowisko nie było atakowane w demokratycznej Polsce z równą zaciekłością, jak „fundamentaliści katoliccy” skupieni wokół Radia Maryja. Od kilkunastu lat mamy do czynienia z bezprecedensową, zmasowaną akcją propagandową, często odwołującą się do najniższych instynktów. Wypada tylko westchnąć za św. Augustynem: „Złym się nie podobać – wielka to jest chwała!”
Niniejszy słowniczek dedykowany jest współczesnym adeptom dziennikarstwa zaangażowanego – uładzonym, a zarazem morderczo „tolerancyjnym” pracownikom wydziału propagandy, niestrudzenie zwalczającym demony nacjonalizmu i fanatyzmu religijnego, „wiernym, czynnym i sprawnym – jak knut w ręku kata”.

***

Antysemityzm – substancja organiczna o nieokreślonym składzie, występująca w mleku matek karmiących narodowości polskiej. Przekazywana dziedzicznie, jej szczególne natężenie stwierdzono wśród propagatorów → fundamentalizmu katolickiego. Odkryta przez utytułowanego badacza z Bliskiego Wschodu, którego (sugerowane tu i ówdzie) powiązania z lobby producentów mleka modyfikowanego dla niemowląt nie zostały potwierdzone.

Beret – tradycyjne nakrycie głowy polskiej antysemitki. Fragment przyodziewku podejrzany, skażony duchem militaryzmu (por. „czerwone berety”, „zielone berety” itd.), całkowite przeciwieństwo głęboko humanistycznej jarmułki. Zob. też → Moher.

Fundamentalizm katolicki – ścisła wierność doktrynie, zasadom i normom wyznaczonym przez religię katolicką, właściwa → moherom. Z bliżej nieznanych powodów, osoby → zatroskane o Kościół uznały, że fundamentalizm katolicki to rzecz naganna.

„Gazeta Wyborcza” – zob. → Zatroskani o Kościół.

Helikopter – ponoć ulubiony środek transportu o. Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja. Co jakiś czas pojawiają się alarmujące wieści, że toruński redemptorysta kupuje właśnie rzeczony śmigłowiec za ciężkie pieniądze wyłudzone od biednych, naiwnych emerytek. Jeśli zaś nie kupuje, to zamierza to zrobić w przyszłości. A jeżeli nawet nie zamierza, to niewątpliwie, jak każdy mężczyzna, chciałby nim sobie polatać. Co jest złego w marzeniach o lataniu, tego dokładnie nikt nie wie, ale hasło „helikopter Rydzyka” w pewnych kręgach towarzyskich jest źródłem porozumiewawczych spojrzeń oraz zmartwionych min. Zob. też → Maybach.

Imperium Rydzyka – kryptonim nadany przez → zatroskanych o Kościół koncernowi medialnemu o. Tadeusza Rydzyka (Radio Maryja, TV Trwam, „Nasz Dziennik”, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej). W określeniu „imperium” można wyczuć nostalgię za tzw. czasami minionymi, kiedy imperialistów i ich sługusów czekał konwejer, pejcz, szpila pod paznokciami, a na końcu towariszcz Mauzer.

Klub obciachowych oldbojów – katolicyzm w ujęciu Szymona Hołowni, publicysty i katolika nowoczesnego. Ów mistrz pióra wyrąbał sobie drogę na salony porównaniem dyrektora Radia Maryja do Jerzego Urbana, osobliwym (jak na katolika) „wyjaśnieniem” Tajemnicy Eucharystii („w komunii nie chodzi o znane nam fizyczne ciało, bo taka interpretacja mogłaby wiernym nasuwać na myśl kanibalizm, a bardziej o «obecność» Chrystusa w opłatku i o uświadomienie, że «spożywanie ciała i krwi Chrystusa» to znak największej, jaka może być, wspólnoty między Nim a nami i między nami nawzajem”), a także kreatywnym potraktowaniem daru, znanego jako powołanie zakonne.

Kościół Łagiewnicki – nowy ruch religijny, przeciwstawiający się „Kościołowi Toruńskiemu” (grupującemu → moherów). Ojcem-założycielem Kościoła Łagiewnickiego jest guru o demonicznym przydomku Rokita.

List Otwarty – Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego „Gazety Polskiej”, do Ojca Świętego Benedykta XVI, nawołujący do zdyscyplinowania dyrektora Radia Maryja, który w swoich mediach zamieszcza treści niezgodne z wytycznymi „Gazety Polskiej”. Poza zwyczajowym → zatroskaniem o Kościół, redaktor Sakiewicz nie omieszkał obnażyć męstwa własnego oraz swoich kolegów („Wiedząc, że ryzykujemy swoje dziennikarskie kariery, a nawet istnienie «Gazety Polskiej»…”). Opinia publiczna, pamiętająca o srogim losie → świadków mrocznych machinacji → imperium Rydzyka, zamarła z podziwu i wzruszenia. Zob. też → Ojciec Święty (2).

Maybach – drugi, obok → helikoptera, ulubiony wehikuł służbowy o. Rydzyka. Zarówno maybach, jak i helikopter reprezentują świat metafizyki – nikt nie widział ich na oczy, jednak mimo to posiadają grono żarliwych wyznawców. Między wspólnotami wiernych Kościoła Helikoptera i Kościoła Maybacha da się zaobserwować przykładny ekumenizm.

Moher – antysemitka polska na usługach → imperium Rydzyka. Nazwa pochodzi od wełny, z której wykonany jest → beret, stanowiący zwieńczenie antysemitki. Zdaniem niektórych historyków, moherowa wełna pojawiła się najpierw w Babilonie, co nabiera dodatkowego znaczenia w świetle zarówno zarzucanego moheromantysemityzmu (por. „niewola babilońska Żydów”), jak i aktywności → Kościoła Łagiewnickiego (por. „nierządnica z Babilonu”, utożsamiana przez niektóre nowe ruchy religijne z Kościołem katolickim). Istnieje też wytłumaczenie, iż zgryźliwość słowa moher ma swą genezę w rozczarowaniu, jaki sprawił polski model prywatyzacji przemysłu włókienniczego, kiedy rodzime „elity” (w tym również te, ideowo zbliżone do → zatroskanych o Kościół) nie obłowiły się aż tak bardzo, jak zamierzały.

Nadajniki w Rosji – zmodyfikowana wersja „Protokołów Mędrców Syjonu”, głosząca istnienie Wielkiego Spisku, którego celem jest zaprowadzenie rządów Moskwy nad całym światem. Moskiewscy spiskowcy zamierzają ponoć opanować glob przy pomocy Radia Maryja. Dowodem na agenturalność toruńskich redemptorystów ma być kilkuletnie (od 1997 do 2003 r.) korzystanie przez nich z dwóch nadajników radiowych umiejscowionych na terytorium Rosji (w Krasnodarze i Samarze). Wprawdzie za usługę tę zakonnicy uiszczali Rosjanom stosowne opłaty, nie psuje to jednak dobrego samopoczucia wyznawcom teorii spiskowej. Trzeba przyznać, że fakt, iż Radio Maryja wykorzystuje do transmisji swych programów również kilka rozgłośni w USA i Kanadzie, jak dotąd nie zaowocował oskarżeniem o współpracę redemptorystów z CIA i Królewską Policją Konną.

Ojciec Święty (1) – Jan Paweł II. Autor słynnej wypowiedzi: „Ja Panu Bogu dziękuję codziennie za to, że jest w Polsce takie radio, i że się nazywa Radio Maryja”. Kwestia ta nie została pozytywnie zaopiniowana przez środowisko → zatroskanych o Kościół.

Ojciec Święty (2) – Benedykt XVI. Adresat przesławnego → Listu Otwartego autorstwa Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego „Gazety Polskiej”. Niestety, List Otwarty nie spotkał się z odzewem, co jest źródłem nieustającego zdumienia jego autora. Złośliwi powiadają, że rednacz Sakiewicz miał już wyrychtowane oświadczenie na pierwszą stronę, zaczynające się od słów: „Ja i papież Benedykt postanowiliśmy…”

Porażenie – przypadłość trapiąca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Stanisława Kurtykę. Ongiś IPN ogłosił światu, że w archiwach znaleziono „porażające” materiały na temat współpracy arcybiskupa Stanisława Wielgusa z SB. Wszelako po złożeniu przez arcybiskupa wniosku o sądową autolustrację, Instytut nie potrafił przekazać dowodów kolaboracji Sądowi Lustracyjnemu, aż do czasu likwidacji tegoż Sądu. Najwidoczniej stan porażenia okazał się trwały.

Szmalcownictwo – oskarżenie wysunięte przez byłego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Leona Kieresa oraz szefa pionu śledczego tegoż Instytutu, Witolda Kuleszę, wobec lidera Polonii południowoamerykańskiej, Jana Kobylańskiego. Wedle oszczerców, w archiwach IPN odkryto dokumenty potwierdzające „w sposób nie budzący wątpliwości”, że w czasie wojny Kobylański zadenuncjował niemieckim okupantom rodzinę żydowską. Denuncjację Kieresa i Kuleszy ochoczo podchwyciła część środków masowego przekazu, skwapliwie podkreślając przyjazne relacje rzekomego „szmalcownika” z Radiem Maryja i prawicą narodową. Po blisko dwuletnim medialnym linczu na Kobylańskim, IPN wydał oświadczenie, jak gdyby nigdy nic, że w swych archiwach nie ma żadnych dowodów na szmalcownictwo Polonusa (wykrztusił to Witold Kulesza – ten sam, który dwa lata wcześniej rzekomo widział te dowody na własne oczy). Jeśli wykluczyć istnienie → zlecenia na zniszczenie Jana Kobylańskiego, pytanie o poczytalność niektórych dygnitarzy IPN wydaje się jak najbardziej uzasadnione.

Szpital psychiatryczny – miejsce, do którego polityk Platformy Obywatelskiej, wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski chce zesłać o. Tadeusza Rydzyka. Czyżby nostalgia za „psychuszkami” pod nadzorem KGB, w których zamykano osoby o niesłusznych poglądach? Swego czasu prasa spekulowała istnienie „frakcji psychiatrycznej w PO”, której Stefan Niesiołowski miał być czołowym reprezentantem, choć problem ujmowała w nieco innym kontekście.

Świadkowie – ciemnych sprawek → imperium Rydzyka. Zdaniem „Gazety Polskiej” ginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Uwypukla to straceńczą odwagę antyrydzykowych publicystów.

TVN – zob. → Zlecenie.

Wykończyć Rydzyka – takie hasło rzucił boss branży wódczanej, a zarazem parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej Janusz Palikot. Jak przenikliwie stwierdził ongiś Josif Dżugaszwili: „W miarę postępu budowy socjalizmu walka klasowa zaostrza się”.

WSI – sporą sensację wywołały informacje, że Wojskowe Służby Informacyjne inwigilowały Radio Maryja. Trzeba przyznać, iż oficerowie WSI, po lekturze pewnych gazet codziennych i tygodników, mieli prawo dojść do wniosku, że → imperium Rydzyka to „ekspozytura KGB”, „pachołkowie Putina” tudzież „esbecka agentura”, a w dodatku „niebezpieczna sekta”. Wszelkie spekulacje przecięło oświadczenie byłego szefa Służb, generała Marka Dukaczewskiego, iż wywiad wojskowy badał jedynie zasady korzystania przez toruńską rozgłośnię z częstotliwości rosyjskiej spółki RTRS. Wypowiedź generała rozczarowała wszystkich, którzy myśleli, że tow. Dukaczewski, jako wzorcowy patriota i demokrata z szacownym stażem, postanowił wypełnić swój obowiązek obrony Ojczyzny i dać przykładny odpór wrogom wewnętrzno-zewnętrznym.

Zatroskani o Kościół – szerokie spektrum środowisk przejętych kondycją polskiego katolicyzmu, nawołujących do uzdrowienia sytuacji, w jakiej się on znalazł, poprzez „ostateczne rozwiązanie” problemu → imperium Rydzyka. Znamienne, że szczególną troskę o Kościół przejawiają środowiska postkomunistyczne i liberalne (SLD, UW, LiD, PO). W szeregach tego swoistego Frontu Ludowego dało się zauważyć redakcje licznych pism codziennych (z „Gazetą Wyborczą”, „Metrem”, „Dziennikiem” na czele) i tygodników (od lewicowej „Polityki” i „Nie”, przez obrotowy „Wprost”, „prawicową” „Gazetę Polską”, antyklerykalne „Fakty i Mity” po mniej-więcej-katolicki „Tygodnik Powszechny”), kierownictwa stacji telewizyjnych (Polsat, TVN, okresowo również telewizji publicznej), szefostwo WSI, Lożę B’nai B’rith, a nawet kilku hierarchów Kościoła. Mimo pewnych różnic światopoglądowych wśród zatroskanych, właśnie w sprawie Radia Maryja można zaobserwować nić porozumienia przełamującego dotychczasowe podziały. Niewykluczony zjazd zjednoczeniowy, czy też sobór ekumeniczny zatroskanych środowisk, pod hasłem: „Każdy inny – wszyscy równi!”

Zionąć nienawiścią – czynność, której z upodobaniem oddają się → moherzy. Zamiennie lub równolegle z nienawiścią moherzy zioną również: → antysemityzmem, → fundamentalizmem katolickim, nietolerancją, agresją, prymitywizmem, chamstwem. Należy tu podkreślić całkowitą odmienność wydzielin osób → zatroskanych o Kościół, które zioną wyłącznie uczuciami wyższymi.

Zlecenie – w mafijnym żargonie wydany przez capo nakaz zamordowania, pobicia lub skompromitowania wroga Organizacji. Wg opinii → moherów, skoordynowane ataki medialne, mające na celu zniszczenie dobrego imienia o. Tadeusza Rydzyka, Jana Kobylańskiego i innych, wynikały ze zleceń, wydanych przez najwyższe kręgi środowisk → zatroskanych o Kościół. Ma się rozumieć, wszelkie sugestie, iż redakcje „Faktu”, „Gazety Wyborczej” czy TVN to odpowiednik wołomińskich gangsterów, wykonujących brudną robotę dla ukrywających się w cieniu władców marionetek, są całkowicie bezpodstawne, zaś spekulacje na ten temat bezprzedmiotowe. „Przyzwoitość”, „rzetelność” i „uczciwość” dziennikarzy wymienionych redakcji zalicza się bowiem do legendarnych.

* Historyk, publicysta, redaktor „Wzrastania”, współpracownik „Myśli Polskiej”.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych] nr 24 "Media a moralność", kolegium redakcyjne: K. Stępień, A. Zalewska, A. Maślach, D. Zalewski, Lublin 2008 , s. 181-186

Wink Very Happy
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum przeniesione Strona Główna -> Czytelnia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin